Tül perde modelleri

Tül Perde Nedir?

İnsanların evleri en özel yaşam alanlarıdır. Ev içerisinde kullanılan eşyaların modelleri ve renkleri, objeler, tasarımlar ve hatta pencerelere dekoratif özellik kazandıran tül perde modelleri tamamen ev sahibinin zevkini yansıtır. Peki, evlerin gelinliği olarak kabul edilen ve evin dış dünyaya görünmesini engelleyen tül perde ne demektir ve hangi amaçla kullanılmaktadır?

Tül perde; pencerelerin şık bir görünüm kazanmasını sağlayan, güneş ışığını kesmemesine rağmen, iç mekanın görünmesini engellemek amacıyla kullanılan perdelerdir. Kullanımı kolay olan tül perdeler, kolay yıkanabilme özellikleri ile de tercih sebebidir. Tül perde modelleri farklı kumaşlarda tasarlanabilmektedir.

Tül Perde Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bir çok evde kullanılan tül perdelerin rengi, modeli tamamen kişilerin zevkine bağlıdır. Ancak, özellikle kullanılan alana göre seçilmesi ve temizliğinin kolay yapılması için uygun kumaşların seçilmesi gerekmektedir. Tül perde için kumaş seçimi yapılırken,  ütü istememesi, kırışmaması  ve rengi atmaması dikkat edilmesi gereken hususlardandır.

Dikkat edilmesi gereken diğer bir husus,  tül perde modelleri seçilirken, mobilyalar ve halılara uygun desen ve renklerin kullanılmasıdır. Böylece evin dekorasyonu ile uyum yakalanarak, şıklıkta bütünlük sağlanacaktır.

Tül Perde Modelleri Nelerdir?

Genel olarak evin her odasında rahatlıkla kullanılabilen tül perdelerin, kullanım alanına göre farklı desen ve modelleri bulunmaktadır. Tül perde modelleri,  evin iç yüzeyini dışarıya göstermeyecek kalınlıkta kumaşlardan üretilebildiği gibi  daha ince kumaştan seçim yapılması halinde güneşlik ile kullanılması tavsiye edilmektedir. Ayrıca, tül perdeyi fon perdeler ile kombine etmek, pencerenin şıklığını tamamlayacaktır.

Tül perde modelleri;  keten, polyester, ipek ya da dantel kumaşlardan üretilebilmektedir. Bu tamamen kişilerin zevkine bağlı bir seçimdir. İnce ve hatta şeffaf kumaşlardan üretilen tül perdeler de evlere farklı bir zerafet katmaktadır. Ayrıca, tül perdeler kısa olarak da kullanılabildiği gibi, alt kısımlarına güpür dikilerek de farklı bir tarz oluşturulabilir.

Tül perdeler, düz ya da kruvaze model olarak kullanılabilmektedir. Bulunduğu alanı dekoratif olarak şık gösteren tül perde modelleri istenilen ölçülerde üretilebilmektedir.

Tül Perde Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Tül perdeler, evlerde ilk göze çarpan ve en uzun zaman kullanılması gereken perdelerdendir.  Bu nedenle, temizliği yapılırken özen gösterilmesi ve bazı hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Özellikle narin kumaştan yapılan tül perde modelleri çok sıcak suda yıkanmamalı, makinede en fazla 30 derecede ve katlayarak yıkanmalıdır. Mümkünse elde yıkanmalı ve durulama suyuna bir miktar amonyak konulması, kırışmasını önlemede yardımcı olacaktır.

Open chat
1
Merhabalar Nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by